Laptop Lenovo ThinkPad L15 G4 15.6" Intel Core i5-1335U Disco Duro 512GB SSD Ram16GB Windows 11 Pro Color Negro 21H4000SLM
Lenovo ThinkPad L15, Intel® Core™ i5, 39.6 cm (15.6"), 1920 x 1080 Pixeles, 16 GB, 512 GB, Windows 11 Pro
-
MarcaLENOVO
Business-class performance
The Lenovo ThinkPad L15 Gen 4 laptop inspires productivity. Powered by Intel vPro© with 13th Gen Intel© Core™ U or P Series processors, this 15.6″ device also boasts remarkable graphics options, including NVIDIA© GeForce©. Plus, with a choice of larger batteries, you'll enjoy all-day power on this high-performing work-from-anywhere partner.
Security that works for you
When it comes to security, the ThinkPad L15 Gen 4 laptop delivers. A power button that's activated by a fingerprint reader boots up the system and logs you in fast. ThinkShield hardware and software components with integrated discrete Trusted Platform Module (dTPM), the added security of Windows 11, Microsoft 11 Secured-core PC enablement, and up to the Intel vPro© platform deliver protection from every angle.
Stay online, wherever & whenever
Like a smartphone, the ThinkPad L15 Gen 4 laptop offers optional 4G LTE WWAN* connectivity, as well as speedy WiFi 6E** coverage. It also features Dolby© Voice AI-based noise suppression, and when combined with the optional FHD camera, videoconferencing will seem like you're all in the same room.
* Optional WWAN availability varies by region and must be configured at time of purchase; it requires a network service provider.
** 6GHz WiFi 6E operation is dependent on the support of the operating system, routers/APs/gateways that support WiFi 6E, along with the regional regulatory certifications and spectrum allocation.
Designed to improve collaboration
L series also offers, via Lenovo View 3.0, image processing & advanced computer vision framework that enhances camera quality. We can exchange the the 2 pictures below, as the video call image relates to the topic I am mentioning.
Takes reliability to the next level
We use the US Department of Defense's MIL-STD 810H standards to create a balance of reliability and durability for our ThinkPad laptops. We test against 12 standards and more than 200 quality checks to ensure they run in extreme conditions. These tests cover harsh variables like Arctic wilderness and desert dust storms, including temperature, pressure, humidity, vibration, and more.
Las especificaciones pueden variar según la región o el modelo.
Lenovo ThinkPad L15. Tipo de producto: Computadora portátil, Factor de forma: Concha. Familia de procesador: Intel® Core™ i5, Modelo del procesador: i5-1335U. Diagonal de la pantalla: 39.6 cm (15.6"), Tipo HD: Full HD, Resolución de la pantalla: 1920 x 1080 Pixeles. Memoria interna: 16 GB, Tipo de memoria interna: DDR4-SDRAM. Capacidad total de almacenaje: 512 GB, Unidad de almacenamiento: SSD. Modelo de gráficos en tarjeta: Intel Iris Xe Graphics. Sistema operativo instalado: Windows 11 Pro. Color del producto: Negro. Peso: 1.77 kg
The Lenovo ThinkPad L15 Gen 4 laptop inspires productivity. Powered by Intel vPro© with 13th Gen Intel© Core™ U or P Series processors, this 15.6″ device also boasts remarkable graphics options, including NVIDIA© GeForce©. Plus, with a choice of larger batteries, you'll enjoy all-day power on this high-performing work-from-anywhere partner.
Security that works for you
When it comes to security, the ThinkPad L15 Gen 4 laptop delivers. A power button that's activated by a fingerprint reader boots up the system and logs you in fast. ThinkShield hardware and software components with integrated discrete Trusted Platform Module (dTPM), the added security of Windows 11, Microsoft 11 Secured-core PC enablement, and up to the Intel vPro© platform deliver protection from every angle.
Stay online, wherever & whenever
Like a smartphone, the ThinkPad L15 Gen 4 laptop offers optional 4G LTE WWAN* connectivity, as well as speedy WiFi 6E** coverage. It also features Dolby© Voice AI-based noise suppression, and when combined with the optional FHD camera, videoconferencing will seem like you're all in the same room.
* Optional WWAN availability varies by region and must be configured at time of purchase; it requires a network service provider.
** 6GHz WiFi 6E operation is dependent on the support of the operating system, routers/APs/gateways that support WiFi 6E, along with the regional regulatory certifications and spectrum allocation.
Designed to improve collaboration
L series also offers, via Lenovo View 3.0, image processing & advanced computer vision framework that enhances camera quality. We can exchange the the 2 pictures below, as the video call image relates to the topic I am mentioning.
Takes reliability to the next level
We use the US Department of Defense's MIL-STD 810H standards to create a balance of reliability and durability for our ThinkPad laptops. We test against 12 standards and more than 200 quality checks to ensure they run in extreme conditions. These tests cover harsh variables like Arctic wilderness and desert dust storms, including temperature, pressure, humidity, vibration, and more.
Las especificaciones pueden variar según la región o el modelo.
Lenovo ThinkPad L15. Tipo de producto: Computadora portátil, Factor de forma: Concha. Familia de procesador: Intel® Core™ i5, Modelo del procesador: i5-1335U. Diagonal de la pantalla: 39.6 cm (15.6"), Tipo HD: Full HD, Resolución de la pantalla: 1920 x 1080 Pixeles. Memoria interna: 16 GB, Tipo de memoria interna: DDR4-SDRAM. Capacidad total de almacenaje: 512 GB, Unidad de almacenamiento: SSD. Modelo de gráficos en tarjeta: Intel Iris Xe Graphics. Sistema operativo instalado: Windows 11 Pro. Color del producto: Negro. Peso: 1.77 kg
Diseño | |
| Tipo de producto: | Computadora portátil |
| Color del producto: | Negro |
| Factor de forma: | Concha |
| Nombre del color: | Thunder Black |
| Material de la cubierta: | Policarbonato (PC), Acrilonitrilo butadieno estireno (ABS) |
Exhibición | |
| Diagonal de la pantalla: | 39.6 cm (15.6") |
| Resolución de la pantalla: | 1920 x 1080 Pixeles |
| Pantalla táctil: | No |
| Tipo HD: | Full HD |
| Tipo de panel: | IPS |
| Retroiluminación LED: | Si |
| Relación de aspecto nativa: | 16:9 |
| Pantalla antirreflejante: | Si |
| Brillo de pantalla: | 250 cd / m² |
| Espacio de color RGB: | NTSC |
| Gama de colores: | 45% |
| Razón de contraste (típica): | 800:1 |
Procesador | |
| Familia de procesador: | Intel® Core™ i5 |
| Fabricante de procesador: | Intel |
| Modelo del procesador: | i5-1335U |
| Generación de procesadores: | Intel® Core™ i5 de 13ma Generación |
| Frecuencia del procesador turbo: | 4.6 GHz |
| Turbo frecuencia máxima del núcleo de eficiencia: | 3.4 GHz |
| Turbo frecuencia máxima del núcleo de rendimiento: | 4.6 GHz |
| Núcleos del procesador: | 10 |
| Caché del procesador: | 12 MB |
| Tipo de cache en procesador: | Smart Cache |
| Chipset de tarjeta madre: | Intel® SoC |
| Núcleos de rendimiento: | 2 |
| Núcleos eficientes: | 8 |
Memoria | |
| Memoria interna: | 16 GB |
| Memoria interna máxima: | 64 GB |
| Tipo de memoria interna: | DDR4-SDRAM |
| Velocidad de memoria del reloj: | 3200 MHz |
| Factor de forma de memoria: | SO-DIMM |
| Diseño de memoria (ranuras x tamaño): | 1 x 16 GB |
| Ranuras de memoria: | 2x SO-DIMM |
| Canales de memoria: | Doble canal |
Medios de almacenaje | |
| Capacidad total de almacenaje: | 512 GB |
| Unidad de almacenamiento: | SSD |
| Tipo de unidad óptica: | No |
| Capacidad total de las unidades SSD: | 512 GB |
| Número de unidades SSD instalados: | 1 |
| SDD, capacidad: | 512 GB |
| Interfaces del SDD: | PCI Express 4.0 |
| NVMe: | Si |
| Factor de formato SSD: | M.2 |
| Lector de tarjeta integrado: | Si |
| Tarjetas de memoria compatibles: | MicroSD (TransFlash) |
Gráficos | |
| Adaptador gráfico en tablero: | Si |
| Adaptador de gráficos discreto: | No |
| Modelo de adaptador de gráficos discretos: | No disponible |
| Modelo de gráficos en tarjeta: | Intel Iris Xe Graphics |
Audio | |
| Chip de sonido: | Realtek ALC3287 |
| Sistema de audio: | Dolby Audio |
| Número de altavoces incorporados: | 2 |
| Potencia de altavoz: | 2 W |
| Micrófono incorporado: | Si |
| número de micrófonos: | 2 |
Cámara fotográfica | |
| Cámara frontal: | Si |
| Resolución de la cámara delantera: | 1920 x 1080 Pixeles |
| Tipo de cámara frontal HD: | Full HD |
| Cámara con configuración de privacidad: | Si |
| Tipo de privacidad: | Persiana de privacidad |
Red | |
| Conexión de redes móviles: | No |
| Máximo estándas Wi-Fi: | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Estándares de Wi-Fi: | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Modelo de controlador WLAN: | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Fabricante del controlador WLAN: | Intel |
| Ethernet: | Si |
| Ethernet LAN, velocidad de transferencia de datos: | 1000,100 Mbit/s |
| Bluetooth: | Si |
| Versión de Bluetooth: | 5.1 |
| WWAN: | No instalado |
Puertos e Interfaces | |
| Cantidad de puertos tipo A USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1): | 2 |
| Número de puertos HDMI: | 1 |
| Cantidad de puertos tipo C USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2): | 1 |
| Puertos Ethernet LAN (RJ-45): | 1 |
| Cantidad de puertos Thunderbolt 4: | 1 |
| Intel® Thunderbolt 4: | Si |
| Combo de salida de auriculares / micrófono del puerto: | Si |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode: | Si |
| Suministro de potencia USB: | Si |
| USB Sleep-and-Charge (carga y reposo): | Si |
| Puertos USB Sleep-and-Charge (carga y reposo): | 1 |
Teclado | |
| Teclado numérico: | Si |
| Dispositivo apuntador: | ThinkPad UltraNav |
| Idioma del teclado: | Español |
| Retro iluminación de teclado: | No |
| Teclado resistente a líquidos: | Si |
Software | |
| Sistema operativo instalado: | Windows 11 Pro |
| Idioma del sistema operativo: | Español |
Batería | |
| Capacidad de batería: | 57 Wh |
| Tecnología de batería: | Polímero de litio |
| Carga rápida: | Si |
Control de energía | |
| Potencia de adaptador AC: | 65 W |
| Frecuencia de adaptador AC: | 50 - 60 Hz |
| Voltaje de entrada de adaptador AC: | 100 - 240 V |
Seguridad | |
| Ranura para cable de seguridad: | Si |
| Tipo de ranura de bloqueo del cable: | Kensington |
| Lector de huella digital: | Si |
| Módulo de plataforma confiable (TPM): | Si |
| Versión de Trusted Platform Module (TPM): | 2.0 |
| Protección mediante contraseña: | Si |
| Protección con contraseña: | Encendido, Supervisor, SSD |
Condiciones ambientales | |
| Intervalo de temperatura operativa (T-T): | 5 - 35 °C |
| Intervalo de temperatura de almacenaje: | 5 - 43 °C |
| Intervalo de humedad relativa para funcionamiento: | 8 - 95% |
| Intervalo de humedad relativa durante almacenaje: | 5 - 95% |
| Altitud máxima de envío: | 3048 m |
Certificados | |
| Certificación: | EPEAT Gold ENERGY STAR 8.0 ErP Lot 6 ErP Lot 26 TCO Certified 9.0 RoHS compliant |
Peso y dimensiones | |
| Peso: | 1.77 kg |
| Ancho: | 360.2 mm |
| Profundidad: | 237 mm |
| Altura: | 19.9 mm |
PAGO A LA ENTREGA (COD) EN EFECTIVO O CON TARJETA
Disponible solo para la ciudad de Monterrey, usted puede pagar su mercancia al recibirla en su hogar o negocio.
El pago puede ser en efectivo ó con Tarjeta de Crédito ó Débito, aceptamos Visa y Master Card tenemos terminales inalmabricas
mobiles para hacer el cargo en su domicilio favor de confirmar al momento de hacer el pedido si se hara el pago con tarjeta.
DEPOSITO O TRANSFERENCIA BANCARIA
BANCOMER
Cuenta: 0162645629
Clabe para Transferencias: 012580001626456299
A nombre de: PCREDCOM PUNTO COM SA DE CV

